X
تبلیغات
رایتل


بسم الله الرحمن الرحیم         

   

     Synesthesia  از دو ریشه  Syn به معنای باهم و aisthesis به معنای درک مفاهیم تشکیل شده است .

       

         به طور ساده سینستزیا به این معناست که وقتی یکی از حواس یا قسمتی از آن فعال می شود یکی دیگر از حواس نامربوط و یا قسمتی از آن نیز  به طور همزمانفعال می شود.به طور مثال وقتی شخص یک صدا را می شنود بلافاصله یک رنگ یا فرم را در " چشم ذهن " خود می بیند . به این افراد سینستت می گویند.


      تا مدتها این پدیده‌ به عنوان موضوعی غیرواقعی تعبیر می شد، اما تحقیقات سال‌های اخیر دانشمندان، واقعی بودن آن را آشکار کرده است. یک علت احتمالی که برای بروز این حالت مطرح می‌شود وجود ارتباط متقاطع میان برخی نواحی ادراک حسی در مغز این گونه افراد است که قاعدتاً باید مانند مغز افراد عادی به صورت مجزا فعالیت کنند.

      با توجه به اجرا نشدن آزمایش در همه ی مناطق، آمار دقیقی از شمار این افراد در دست نیست، اما گفته می شود حدود 3.7 % جمعیت جهان نوعی از سینستزیا را دارند .


    نکته جالب در مورد افراد دارای سینستزیا این است که تصور می کنند این وضعیت آن ها کاملا طبیعی و معمول است .البته اولین بار که به تفاوتشان با بقیه پی می برند،هم خودشان دچار ترس و اضطراب می شوند و هم تعجب اطرافیان را بر می انگیزند. برای آن ها ،رنگی فهمیدن(نه دیدن!) حروف ویا اعداد(رایج ترین فرم : grapheme → colour) کاملا عادی است و البته از بدو تولد وجود دارد ،پس آن ها اصلا دنیایی به غیر از این تصور نمی کنند !

                                                                                                                            

         عدم تطبیق محیط اطراف و اطرافیان با آن ها  می تواند مشکلاتی را به وجود آورد، از جمله :

  1.   حس تنهایی ،درک نشدن ،عدم توانایی در به اشتراک گذتشتن احساسات اهمیت نداشتن برای دیگران ، احمق شمرده شدن(مخصوصا در کودکان) ، بی اعتمادی به دنیای بیرون و نداشتن قدرت توصیف شخصیت و علایق خود .(البته من از حمایت خانواده برخوردار بودم چون تقریبا در خانواده ما(حتی اقوام نزدیک)  سینستزیا نیازی به توضیح ندارد. تقریبا همه نوعی ، البته متفاوت ، از آن  را دارند!).                     

                                                                                                                               


 2.    افراد دارای  (OLP (ordinal linguistic personification  به هر حرف الفبا یا اعداد به دید یک انسان نگاه می کنند. مثلا ممکن است حرف A یک زن 29 ساله باشد اما عدد 2 یک پسر بچه بازیگوش ! در نتیجه کلماتی که این افراد دوست دارند تحت تاثیر قرار می گیرند.دقت کنید که این حالت منافاتی با رنگی بودن اعداد ندارد . 


3.    برای افرادی که صدا ها رنگ دارند ممکن است در برداشتشان از یک نفر حتی در برخورد اول تاثیرگذار باشد.البته این به معنی قضاوت در مورد آن ها نیست.


4.     مشکل محاسبات ریاضیات.بسیارس از افراد دارای سینستزیا قبول کرده اند که ممکن است در محاسبات مشکل داشته باشند(با توجه به شرایط فیزیکی در لحظه محاسبه) اما در درک اشکال فضایی و مختصات در سه بعد عملکرد خیلی خوبی دارند. در این مورد محققان در حال آزمایش بیشتر هستند.(مثال نقض :دنیل تمت !!!!)


5.     سینستزیای حروف به رنگ می تواند در صورت وجود سینستزیای صدا به رنگ ،با گوش دادن به موزیک تشدید شود.

همچنین گوش دادن به گروه کر ناهماهنگ می تواند باعث سر درد و یا حالت تهوع در آنان شود.


6.تب می تواند باعث تشدید سینستزیا شود و حتی فعالیت های روز مره را مختل کند. اما با اتمام آن بدن به حالت نرمال برمی گردد.


7.   مغز این افراد ممکن است زود تر از non-synesthetes خسته شود (چون حالا دیگه فک کنم بتونین تصور کنین چی تو سرشون میگذره !!!!)    مزایا   

      

   _   سریع تر پیدا کردن یک کلمه خاص در بین یک متن.


   _  حافظه تصویری OK  ! سینستزیا باعث می شود شخص به هنگام حفظ کردن یک متن یا عدد علاوه بر شکل کلمات ، شخصیت آن ها و رنگ آن ها یا حتی مزه و بوی آن ها را به یاد بسپارد !!!

   

    _حافظه بلند مدت بالا تر از حد معمول.

  

  _ سینستزیا در بین هنرمندان برابر بیشتر  از جمعیت عادی دیده می شود. 

                                                                                                                                                                                                                    

  

Victor Hugo

Friedrich Nietzsche.                                

David Hockney,

Ludwig Wittgenstein

Vincent van Gogh

(عکس های بالا.نقاشی هایی که شنیده می شوند )Wassily Kandinsky 

  Ludwig van Beethoven 

  Vladimir Nobpkov                                                                                                                                                                                                                                                                               یوهان ولفگانگ فون گوته  , نویسنده کتاب تئوری رنگ ها 

یکی از کلیدهای اصلی ادبیات آلمانی, سینستزیا داشته است.

       تشریح مغز انشتین اعصاب اضافه ای را نشان می داد

 که قسمت های مختلف آن را در ارتباط قرار می دادند.

        استعاره های بی نظیر ویلیام شکسپیر  ارتباط میان حواس مختلف را به وضوح نشان می دهند.

        ارتباط علمی میان رشته ای لیو ناردو داوینچی

 ممکن است به دلیل وجود سینستزیا باشد .

     نیوتن مطالعاتی زیادی بر روی رنگ باریکه های نور و ارتباط آن ها با نوت های موسیقی داشته!!! که البته به دلیل کم بودن منابع فارسی و با توجه به زمان بر بودن ترجمه منابع معتبر انگلیسی، در حال حاضر اطلاعات زیادی ندارم!

منبع : www.unc.edu


       به سبب اختلال جابجایی حسی، « دنیل تمت» اعداد را درست مثل رنگ‌ها تصور می‌کند. هر یک از اعداد برای او شکل، رنگ و بافت خاصی دارند. او بدون اینکه تلاشی برای محاسبات در ذهنش بکند، نتیجه محاسبات را می‌بیند. او حتی می‌تواند احساس کند که یک عدد «اول» است یا «مرکب». او عدد ۲۸۹ را زشت می‌بیند، ۳۳۳ را جذاب می‌یابد، عدد پی را زیبا می‌داند و ۶ حس خاصی در او برنمی‌انگیزد! جالب این که نام او ابتدا   "Daniel Paul Corney " بوده  است , او نام "Tammet" را (به زبان استونیایی یعنی درخت بلوط) با توجه به شخصیتش متناسب تر می بیند !   
لطفا‌ مرا از نظرات خود با خبر کنید.نظرات شما باعث کامل تر شدن و رفع نقص ها ی وبلاگ می شود .


    تاریخ : سه‌شنبه 9 تیر 1394 | 12:33 | نویسنده : ngh | نظرات (18)